Munkegärdeskolan anmäld till skolinspektionen för hets mot folkgrupp

Munkegärdeskolan anmäld till skolinspektionen för hets mot folkgrupp.

hej,

Vi på Munkegärdeskolan.se vill anmäla Munkegärdeskolan till skolinspektionen. Anledningen är att lärare och elever har målat den högerextrema grodan Pepe the frog på elevernas skåp. Vi anser att det är olämpligt och bör ses som hets mot folkgrupp då ju högerextrem ideologi hetsar mot folkgrupper och Pepe är en högerextrem groda. Det finns bilder på skolans målning av Pepe på vår blogg och även den nazistiska organisationen Nordfront har gjort ett reportage om Munkegärdeskolan och deras högerextrema målning. Är detta i enlighet med Värdegrunden undrar vi? Knappast svarar vi. Värdegrunden är och bör vara smal och intolerant och de som faller utanför dess ramar bör straffas hårt. Hur bör Munkegärdeskolan straffas? Böter? Byte av ledning? Vi har inga åsikter om det som sig bör. Det är ni på skolinspektionen som ska bedöma och straffa! Bild på Munkegärdeskolans målning av den högerextrema grodan bifogas.

Med vänlig hälsning Munkegärdeskolan.se

 

Registrator på skolinspektionen svarar:

Vi har tagit emot din anmälan som har fått diarienummer 2018:6091

Bli först med att kommentera

Skriv en kommentar

E-postadressen publiceras inte.


*