Munke-munk-munkar

Munkegärdeskolan saknar ett skolcafé där eleverna kan hänga och umgås, äta och dricka. Varje högstadieskola med självrespekt bör ha ett café, gärna drivet av eleverna.

Munkegärdeskolan.se tipsar därför om konceptet Munke-munk-munkar. Ett café för Munkegärdeskolan som huvudsakligen säljer munkar där eleverna som jobbat har en munkdräkt som arbetsuniform. Arbetsuniform är viktigt eftersom munkar görs av en smet som lätt klibbar fast i kläderna. Munkar är relativt billigt att tillverka och kan säljas för t.ex. 5 kronor styck. Vinsten kan användas till skolresor eller annat roligt.

För att tjäna mer pengar (mer skolresor och annat kul) kan cafét även sälja till boende i Munkegärde. Munke-munk-munkar för hela Munkegärde. Med rabatterat pris för eventuella äkta munkar boende i Munkegärde som helt enkelt får en Munke-munk-munkar-Munkegärde-munk-rabatt.

Bli först med att kommentera

Skriv en kommentar

E-postadressen publiceras inte.


*